close
تبلیغات در اینترنت
تیروئید٬ thyroid
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به وب سایت دکتر عبداله دیدبان٬ فوق تخصص غدد و متابولیسم خوش آمدید. لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد.
مطب دکتر دیدبان
نوشته شده در یکشنبه 01 بهمن 1396
بازدید : 101
نویسنده : دکتر عبداله دیدبانکانال رسمی دکتر دیدبان در تلگرام
نوشته شده در جمعه 24 مهر 1394
بازدید : 5303
نویسنده : دکتر عبداله دیدبانبازدید : 128
نویسنده : دکتر عبداله دیدبان

دو هورمون مربوط به دوران بارداری یعنی "گونادوتروپین جفتی" یا (HCG)  و" استروژن" باعث افزایش سطح هورمون‌های تیروئید در خون می‌شوند. هورمون  HCG توسط جفت ساخته می‌شود و همانند هورمون TSH به صورت ملایم تیروئید را تحریک به تولید بیشتر هورمون‌های تیروئید می‌کند.  افزایش سطح استروژن، میزان "گلوبولین های یپیوندی تیروئید" یا " گلوبولین- تیروکسین پیوندی" را افزایش می‌دهد، این گلوبین یک نوع پروتئین است که مسئول حمل و نقل هورمون‌های تیروئید در خون می‌باشد.

 

گاهی اوقات این تغییرات طبیعی هورمون‌ها در دوران بارداری، تفسیر آزمایش‌های تیروئید را با دشواری روبه رو می‌کند. در دوران بارداری غده تیروئید، کمی در زنان سالم بزرگ می‌شود. اما میزان آن بقدری نیست که توسط معاینه قابل تشخیص باشد. اگر غده تیروئید در این دوران به صورت قابل توجهی بزرگ شود، می تواند نشانه ای از وجود اختلال در تیروئید باشد و باید توسط پزشک ارزیابی گردد.

 

در دوران بارداریی سطح هورمون‌های تیروئید افزایش می‌یابد، اندازه تیروئید بزرگ می‌شود و علائمی مانند خستگی و غیره ظاهر می‌شوند. از انجا که این علائم میان بارداری و اختلالات تیروئید مشترک هستند، تشخیص مشکلات تیروئید در این دوران دشوار می‌باشد.


:: موضوعات مرتبط: تیروئید ,
:: برچسب‌ها: پرکاری تیروئید در بارداری , کم کاری تیروئید در بارداری ,ندول یا گره تیروئید
نوشته شده در جمعه 08 دي 1396
بازدید : 125
نویسنده : دکتر عبداله دیدبان

ندول تیروئید برآمدگی‌هایی هستند که در غدد تیروئید به وجود می‌آیند. رشد غیر‌عادی بافت‌های تیروئید اغلب در لبه‌های آن اتفاق می‌افتد به همین دلیل گلو برآمده احساس می‌شود. اگر ندول‌ها بزرگ باشند یا در افراد لاغر به وجود بیایند این برآمدگی در جلوی گردن قابل مشاهده است.

 

میان هر 12 تا 15 زن جوان یکی مبتلا به ندول تیروئید می‌شود.

از هر 40 مرد جوان یکی مبتلا به ندول تیروئید می‌شود.

بیش از 95 درصد از ندول‌های تیروئید خوش خیم هستند.

برخی از آنها کیست‌هایی هستند که با مایعی به غیر از بافت تیروئید پر شده‌اند.

بیشتر مردم در 50 سالگی مبتلا به ندول تیروئید می‌شوند.

احتمال ابتلا به ندول تیروئید با افزایش سن بیشتر می‌شود.

نیمی از افراد 50 ساله حداقل دارای یک ندول تیروئید هستند.

60 درصد افراد 60 ساله دارای حداقل یک ندول تیروئید هستند.

70 درصد افراد 70 ساله دارای حداقل یک ندول تیروئید هستند.


:: موضوعات مرتبط: تیروئید ,
:: برچسب‌ها: ندول تیروئید , گره تیروئید ,کم کاری تیروئید در کودکان
نوشته شده در جمعه 23 مرداد 1394
بازدید : 754
نویسنده : دکتر عبداله دیدبان

وقتی غده ی تیروئید کمتر از حد طبیعی فعالیت کند، یا از بدو تولد ناقص شکل گرفته باشد، یا به وسیله جراحی کل تیروئید یا قسمتی از آن برداشته شده باشد، و یا ید کافی در رژیم غذایی موجود نباشد دیگر نمی‌تواند هورمون کافی تولید کند و به این حالت کم کاری تیروئید گفته می‌شود.


:: موضوعات مرتبط: تیروئید ,
:: برچسب‌ها: کم کاری تیروئید , علائم کم کاری تیروئید , تشخیص کم کاری تیروئید , درمان کم کاری تیروئید ,معرفی اجمالی غدد درون ریز بدن
نوشته شده در چهارشنبه 05 فروردين 1394
بازدید : 1061
نویسنده : دکتر عبداله دیدبان

یک سری غدد وجود دارند که مجاری ترشحی ندارند و ترشحات خود را مستقیما به داخل جریان خون می ریزند که به نام غدد آندوکرین یا درون ریز یا داخلی معروفند. ترشحات این غده ها را هورمون می گویند.


:: موضوعات مرتبط: تیروئید , بلوغ , آدرنال (غده فوق کلیه) , رشد , تغذیه , اختلالات هیپوفیز , بیماریهای متابولیک استخوان و غده پاراتیرویید ,
:: برچسب‌ها: غدد درون ریز , غدددرون ریز , غدد داخلی , تیروئید , هیپوفیز , هیپوتالاموس , پاراتیروئید , غددتناسلی , غدد تناسلی , پانکراس , جزایر لانگرهانس , آدرنال , فوق کلیه , غدد فوق کلیه , تیموس , پینه آل , صنوبری , ملاتونین , اکسی توسین , پرولاکتین ,غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید
نوشته شده در شنبه 11 بهمن 1393
بازدید : 392
نویسنده : دکتر عبداله دیدبان

        غربالگري و تشخيص زودرس کم کاری مادرزادی تیروئید کمک زيادي به جلوگيري از صدمه مغزي به شيرخورران نموده است و امروزه در اکثر کشورها انجام مي شود. بهترين تست غربالگري سنجش TSH است که انواع خفيف، متوسط و شديد هيپو تيروئيديسم اوليه را مشخص مي کند. در کشور عزیزمان هم این امر بسیار مهم در روز سوم تا پنجم تولد نوزاد از طریق گرفتن نمونه خون مویرگی از پاشنه پای نوزادان انجام می شود که البته از همین نمونه خون برای غربالگری بیماری فنیل کتونوری (PKU) هم استفاده می شود.


:: موضوعات مرتبط: تیروئید ,
:: برچسب‌ها: کم کاری مادرزادی تیروئید٬ غربالگری٬ فنیل کتونوری ,